Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”, Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt "Skitourowe Kościelisko - edukacja i promocja w zakresie turystyki skitourowej w Gminie Kościelisko" (cel projektu: rozwój zrównoważonej turystyki skitourowej w Gminie Kościelisko poprzez promocję walorów przyrodniczych jako lokalnego produktu turystycznego), realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Gminy Kościelisko współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER. PROW 2014-2020.

Social media

Zakończenie sezonu skitourowego

Skitourowcy; świeżaki i weterani! Niezależnie od tego, czy ten sezon był Waszym pierwszym czy - dwudziestym pierwszym. Mamy kiepskie (dla nas) wieści. Sezon chyli się ku końcowi. TPN wydał już wyrok.

Z dniem 28 kwietnia (niedziela) zamknięte zostaną prawie (!) wszystkie szlaki skitourowe w polskich Tatrach. Również tereny taternickie nie będą już dostępne dla skiturowców. Wyjątkiem jest tutaj - podobnie jak w latach poprzednich - szlak turystyczny na Rysy, ze względu na swoją specyfikę, tj wystawę oraz oczywiście wysokość. Ten będzie jeszcze dostępny dla złaknionych ostatnich szusów.

http://tpn.pl/nowosci/uwaga-skiturowcy-zamkniecie-szlakow-w-calych-tatrach-1

15 kwietnia; jak co roku został zamknięty sezon skitourowy w Tatrach słowackich.

Zawsze tak wcześnie zamykają, a przecież w wyższych partiach ciągle jest sporo śniegu! To nie fair!

A może nie fair jest to, że nie dajemy tatrzańskim zwierzakom chwili wytchnienia? Pamiętajcie, że Tatrzański Park Narodowy poprzecinany jest naprawdę gęstą siatką szlaków turystycznych i skiturowych. Gdzieś pomiędzy nimi swoje domy mają zwierzęta, które próbują wieść tam spokojne i w miarę bezpieczne życie.

Jak przypomina nam TPN zarówno świstak jak i kozica są to gatunki KRYTYCZNIE zagrożone wyginięciem, a okres wiosenny jest dla tych zwierząt ważnym i bardzo trudnym. Dlatego apelujemy, uszanujmy przepis Parku i powoli myślmy o aktywnym spędzeniu nadchodzących letnich miesięcy oraz dobrym przygotowaniu do przyszłego sezonu zimowego.